ReutersReuters

Dolar blisko najwyższego poziomu od 6 m-cy przed decyzją Fed

W poniedziałek dolar oscylował w pobliżu najwyższego poziomu od sześciu miesięcy, a inwestorzy wyczekiwali zaplanowanych na ten tydzień decyzji Fed, Banku Anglii i Banku Japonii w sprawie stóp procentowych.

Euro EURUSD pozostawało stabilne w okolicach 1,0658 dolara, a jen USDJPY w pobliżu 147,69 za dolara przy niskich obrotach z uwagi na święto w Japonii.

W efekcie indeks dolara DXY nieznacznie rósł. W zeszłym tygodniu indeks wzrósł dziewiąty tydzień z rzędu, ponieważ gospodarka amerykańska w dalszym ciągu radzi sobie lepiej niż inne gospodarki. W czwartek osiągnął poziom 104,53, najwyższy od połowy marca.

„Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy całkiem pozytywnie nastawieni do dolara” – powiedział Alvin Tan, szef strategii Asia FX w RBC Capital Markets.

„Gospodarka amerykańska radzi sobie lepiej zarówno w porównaniu z Europą, jak i z Azją, zwłaszcza z Chinami” - dodał.

Inwestorzy czekają na kilka decyzji banków centralnych w dalszej części tygodnia, które mogą zdecydować o sytuacji na rynku walutowym.

Rynek oczekuje, że w środę Rezerwa Federalna USA pozostawi stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25–5,5%.

„Istnieje bardzo silny konsensus co do tego, że nastąpi przerwa” – powiedział Tan z RBC.

„Ale wydaje się, że istnieje oczekiwanie, że na najnowszym wykresie punktowym (oczekiwań dotyczących stóp procentowych) możemy dostrzec pewną jastrzębiość, biorąc pod uwagę odporność amerykańskiej gospodarki” - dodał.

Dealerzy oczekują, że Bank Anglii podniesie w czwartek stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 5,5%, co może być ostatnią podwyżką.

Spodziewają się też, że Bank Japonii pozostawi w piątek stopy procentowe bez zmian na poziomie -0,1%, ale będą uważnie obserwować wskazówki na temat perspektyw polityki po tym, jak prezes Kazuo Ueda podsycił spekulacje na temat rychłego odejścia od ultraluźnego nastawienia.

W ciągu kilku dni, które upłynęły od wypowiedzi Uedy nieco ponad tydzień temu, jen spadł o 1,3%, a jego straty w 2023 roku przekroczyły 11%.

Carol Kong, ekonomistka i strateg walutowa w Commonwealth Bank of Australia, powiedziała, że ​​spodziewa się zmienności jena przed posiedzeniem banku i że inwestorzy mogli potencjalnie błędnie zinterpretować uwagi Uedy.

„Jeśli chodzi o kierunek zmian, kurs dolara do jena może zdecydowanie wzrosnąć (…) szczególnie jeśli prezes Ueda zabrzmi gołębio i schłodzi nadzieje na zacieśnienie polityki na nadchodzącym posiedzeniu” – stwierdziła.

Funt szterling GBPUSD był ostatnio notowany na poziomie 1,2372 dolara, co oznacza spadek o 0,08% w ciągu dnia. Dane o inflacji w Wielkiej Brytanii zostaną opublikowane w środę i mogą wesprzeć funta przed decyzją BoE.

Wielu analityków spodziewa się, że różnice we wzroście gospodarczym i rentownościach długu będą nadal wspierały dolara, szczególnie w stosunku do euro.

Od połowy lipca funt szterling spadł o prawie 6% w stosunku do dolara, podczas gdy euro spadło o ponad 5% w związku ze spowolnieniem rynku pracy i gospodarek Wielkiej Brytanii oraz strefy euro.

Europejski Bank Centralny (ECB) podniósł w zeszłym tygodniu stopy procentowe do 4%, ale zasygnalizował, że może to być ostatnia podwyżka.

Tymczasem ceny ropy naftowej kształtują się na poziomie około 94 dolarów, co pogłębia dylematy banków centralnych dotyczące wzrostu i inflacji. Ropa naftowa jest na dobrej drodze do największego kwartalnego wzrostu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w pierwszym kwartale 2022 roku.

Dolar australijski AUDUSD pozostawał bez większych zmian na poziomie 0,6432 dolara.

Log masuk atau cipta satu akaun percuma selamanya untuk membaca berita ini

Lebih berita dari Reuters

Lebih berita